Jak se vyrábí
Podobně jako u jiných slavných specialit si producenti přesnou recepturu pro výrobu čabajky pečlivě střeží. Základem je prvotřídní vepřové maso v poměru dvě třetiny libového masa a třetina bůčku – podle některých zdrojů by pravá čabajka měla obsahovat všechny druhy vepřového. Namleté maso se ochutí mletou paprikou, česnekem, případně jiným kořením (nikdy však pepřem). Směs se následně napěchuje do střívek, zaudí studeným kouřem a nechá uzrát a důkladně vysušit.
Gyulajská klobása
V těsné blízkosti Békéscsaby leží město Gyula, v němž se od středověku konaly slavné dobytčí trhy a v roce 1868 zde vznikla první jatka. Místní klobásy jsou tradiční čabajce od počátku silnou konkurencí. Gyulajská klobása je o něco výraznější a pikantnější a může obsahovat také pepř. Světový věhlas si získala již v roce 1935 na Světové výstavě v Bruselu, kde získala zlatou medaili. Od roku 2010 je Gyulai kolbász držitelem označení chráněného zeměpisného původu (P. G. I.).
Lahůdka s tradicí
Domovem čabajky je oblast kolem města Békéscsaba (slovensky Békešská Čaba) na jihovýchodě Maďarska. První doklady o výrobku z názvem čabajská klobása pocházejí z roku 1879. Za vznikem vyhlášené speciality stojí slovenští přistěhovalci, díky nimž se podařilo ideálně skombinovat zpracované maso s typickými maďarskými ingrediencemi. V roce 2010 byl čabajské klobáse (Csabai kolbász) udělen status výrobku s chráněným označením původu (P. G. I.).