Treska obecná

Treska obecná
Treska obecná (Gadus morhua, angl. cod) je dravá ryba, která se nejčastěji vyskytuje v severních vodách Atlantického oceánu od Špicberk k západnímu pobřeží Velké Británie a podél břehů Grónska a severní Ameriky. Mladé exempláře se živí měkkýši a malými kraby, později loví i menší ryby. Každoročně od února do začátku dubna podnikají obrovská hejna tresek asi 600 km dlouhou pouť ze Severního ledového oceánu k norskému souostroví Lofoty, kde kladou jikry. Jejich lov je přísně regulovaný, smějí se lovit jen ryby určitých rozměrů a povoleným způsobem (udice, dlouhé šňůry s udicemi a malé sítě). Maso volně žijících tresek, které byly uloveny v krátké, jen několik měsíců trvající sezoně zimního tahu, je výjimečně kvalitní a chutné. Takové rybě se říká „skrei“, což v norštině znamená „tulačka“ či „poutnice“.

Norsko je průkopníkem farmového chovu tresek a zavedlo řadu přísných opatření, aby zaručilo jeho optimální rozvoj při respektování okolních ekosystémů. Ryby musejí mít dostatek prostoru, kvalitní vodu a správné krmivo. Jednotlivé fáze chovu nesmějí narušovat přírodní cykly ostatních živočichů a farmovaným exemplářům se zamezuje únik do volné přírody, aby neoslabovaly populaci volně žijících ryb.
Treska obecná

Treska obecná

Gadus morhua

Sezónnost: ne
Původ: SV Atlantik
Metoda lovu/chovu: vlečné sítě
Velikost: 2 - 10 kg / ks
Tučnost: nízká

Znaky

Treska má tři odělené hřbetní ploutve, hnědozelený, tmavě skvrnitý hřbet a světlejší břicho. Tlama se nachází na spodní části hlavy. Většinou dorůstá délky necelých 80 cm, tresky ze severních moří bývají menší, atlantické vzácně dosahují délky 200 cm při hmotnosti kolem 90 kg, průměrná ryba váží kolem 6 kg.

Využití

Díky dostatku pohybu i bohaté, pestré a zdravé stravě je bílé tresčí maso pevné, jemné a šťavnaté. Je libovější než maso jiných ryb tohoto druhu a nemá mnoho kostí. Skvěle voní a chutná a navíc obsahuje vitaminy B1, B2 a B12, dále draslík, sodík, hořčík, vápník a fosfor. Ze zhruba 200g filetů lze připravit širokou škálu pokrmů středomořské či asijské kuchyně. Ingredience nesmějí přehlušit jemnou chuť rybího masa, jehož vlastnosti nejlépe vyniknou při šetrném vaření v teplotě 71–82 °C nebo při přípravě v páře. Rybu lze také péct, smažit, fritovat či grilovat jak vcelku, tak ve formě filetů. Tresčí maso se snadno rozpadá, proto šéfkuchaři doporučují pečlivé dodržování času tepelné úpravy a opatrné zacházení: filet na pánvi nebo na grilu by se měl obracet pouze jednou, aby na talíři dobře vypadal.

Chuť masa se nejlépe rozvine, pokud uvnitř zůstane průhledné. Klasickou variantou je pečení jemně osolené a opepřené tresky s kůží. Jemný a chutný pokrm vznikne vařením tresčího masa ve vývaru se zeleninou a čerstvými bylinkami. Tradičním norským předkrmem je treska marinovaná zasyrova ve vysoce kvalitním oleji.

Čerstvé ryby v makro

V makro Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.

Filetování tresky

Naučte se filetovat ryby podle našeho návodu. Tresku můžete filetovat podobně jako mořského vlka - podívejte se, jak na to.
Další inspirace

Inspirujte se
Ryby a mořské plody

Více
Recepty

Objevit