Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss, angl. rainbow trout) patří do čeledi lososovitých, má tedy blízko k většímu lososu obecnému. Vyskytuje se především v rychle proudících evropských tocích, existují však i druhy žijící v moři nebo uměle chované v pstruhových rybnících.
Volně žijící pstruh duhový má řadu forem (mořskou, jezerní, potoční...), živí se především náletovým hmyzem, larvami hmyzu vodního a drobnými korýši, exempláře o délce přesahující 30 cm požírají menší rybky. Dožívá se 3–6, výjimečně 10 let, a při dostatečném přísunu potravy velmi rychle roste. Pochází z řek při tichomořském pobřeží Severní Ameriky, v Evropě se chová od konce 19. století (v Čechách od roku 1888). První umělá líheň pstruhů duhových vznikla už v roce 1870 na jednom z přítoků Sanfranciského zálivu.
V současnosti patří k nejvýznamnějším uměle chovaným druhům ryb, protože mu nevadí vyšší teplota vody ani umělá krmiva, potřebuje jen dostatek kyslíku. V uzavřených nádržích o rozloze až 100 ha žije v menších hejnech a živí se zooplanktonem a vodními měkkýši.