Pražma královská

Pražma královská
K nejoblíbenějším a nejdéle známým jedlým rybám patří pražma královská zvaná také mořan či pražman zlatý (Sparus aurata, angl. Seabream), kterou staří Řekové zasvětili bohyni lásky Afroditě. Řadí se k typickým středomořským rybám, přestože žijí v rozsáhlé oblasti táhnoucí se od Britských ostrovů přes Středozemní moře až ke Kapverdským ostrovům. Při lovu pražem se nejčastěji používají vlečné sítě a pruty. Nejvíce volně žijících exemplářů se uloví v Řecku, Turecku, Itálii a Severní Africe. Velké množství těchto ryb na trhu však pochází z akvakultury.
Pražma královská

Pražma královská

Sparus aurata

Sezónnost: ne
Původ: Řecko, Chorvatsko
Metoda lovu/chovu: chov
Velikost: 0,2 - 3 kg / ks
Tučnost: střední

Znaky

Pražma královská vzhledem odpovídá rybám z čeledi pražmovitých a mořanovitých, které mají oválné, vysoké a ploché tělo a velkou hlavu se strmým čelem. V malé, nízko položené tlamě s výraznými „rty“ se skrývají silné zuby, díky nimž ryba dokáže odloupnout ze skal korýše a rozlousknout jejich skořápky. Kromě nich se živí malými rybami a vodními rostlinami. Ryby dorůstají do délky 70 cm s hmotností až 5 kg, většina exemplářů však nepřesáhne 35 cm.

Pražmu královskou zdobí typický zlatý pásek táhnoucí se od čela k očím a zlaté proužky na povrchu žaber, proto se jí také říká doráda (ze španělského slova dorado – pozlacený). Tyto znaky však po zabití ryby rychle vyblednou.

Využití

Jemné maso s vynikající chutí obsahuje poměrně málo kostí a tuku, zato je bohaté na bílkoviny. Příprava je rychlá a snadná, je však třeba počítat s menší pevností masa a při vaření či přípravě v páře používat nízkou teplotu. Pražma se nejčastěji smaží, griluje nebo peče v krustě ze směsi mořské soli, bílků a koření, což jsou spolehlivé postupy, při nichž se maso nerozpadne. Aby se při grilování nepřichytila k roštu, je vhodné použít speciální grilovací mřížku, nebo rybu s dalšími ingrediencemi zabalit do alobalu. Před pečením vcelku se doporučuje naplnit břišní dutinu čerstvými bylinkami, citronem nebo česnekem.

Větší kusy se hodí k filetování. Filety se rychle osmahnou nejprve stranou s kůží na olivovém oleji. Po krátké chvíli je potřeba pánev sejmout ze zdroje tepla, a jakmile po straně začnou unikat bílkoviny, rybu rychle opéci z druhé strany. Díky tomu maso zůstane uvnitř průhledné a šťavnaté.

Hledáte recept na pražmu?

Také máte rádi ryby a mořské plody, ale nevíte jak je připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!

Filetování pražmy

Naučte se filetovat ryby podle našeho návodu. Naši rybáři Vám předvedou jak rybu nejlépe naporcovat.
Další inspirace

Inspirujte se
Ryby a mořské plody

Více
Recepty

Objevit