Kaviár

Sláva kaviáru se začala šířit z ruského města Astrachaň, které bylo významnou obchodní křižovatkou. Prosolené jikry si získaly oblibu nejprve u místních rybářů a následně u kupců, kteří zvěsti o jejich skvělé chuti a povzbuzujících účincích šířili během svých cest. Postupně si kaviár našel cestu do vyšších vrstev a stal se vyhlášenou delikatesou.

Kaviár

Více o kaviáru

Pravý kaviár

Kaviár označovaný jako pravý se vyrábí ze tří druhů jeseterovitých ryb – vyzy velké, jesetera ruského a jesetra hvězdnatého. Jeho cena závisí na vzhledu konkrétního zrnka jikry. Nejlepší kaviár má stříbročernou až šedohnědou barvu a jemně se leskne, jeho chuť je čistá a jemná. Některé druhy mohou mít výraznější aroma.

Kaviár z lososa

Nedostupnost a vysoká cena pravého kaviáru vede k produkci tzv. nepravého kaviáru z jiných druhů ryb. Nejrozšířenější a nejoblíbenější alternativou je červený kaviár z jiker lososovitých ryb. Nejznámějšími druhy jsou losos čavyča, kisuč, gorbuša, keta a nerka. Jejich jikry jsou různě velké a liší se i v intenzitě barvy a v chuťových vlastnostech.

Kaviár ze pstruha

Mezi kvalitní a ceněné produkty z kategorie nepravého kaviáru patří také jikry z různých druhů pstruhovitých ryb. Vzhled jiker je velmi podobný kaviáru z lososa – obvykle má červenou barvu, existují však i světlejší varianty zbarvené dožluta. Stejně jako u jiných druhů kaviáru jsou za nejchutnější považovány výrobky s obsahem soli pod 5 %.

Nakupujte pečlivě

Při nákupu kaviáru se vyplatí dobře prostudovat etiketu. Musí na ní být uveden druh ryby, země původu, hmotnost a datum spotřeby. Důležitou roli hraje také skladování – kaviár musí být uchováván v chladu od 0 do 7 °C. Konkrétní teplota závisí na vybraném druhu, nikdy však nesmí klesnout pod bod mrazu.