Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře
Josef Valihrach se narodil a celý život žije v Krumvíři. Lásku k vínu zdědil po svém tatínkovi a hned, jakmile to bylo možné, začal se vinařině věnovat naplno. Své první víno vyrobil ve čtrnácti letech (takže má téměř čtyřicetiletou praxi J) a už jen čekal na vhodnou chvíli – tou byl 17. listopad a hned v roce 1990 vzniká firma Vinařství Josef Valihrach. Dnes je jedním z nejúspěšnějších moravských vinařů na zahraničních soutěžích a dvojnásobným držitelem titulu Vinař roku ČR z let 2009 a 2010, předseda a spoluzakladatel Vinařské asociace ČR.
Vinařství Znovín Znojmo
Toto vinařství je jedním z největších vinařských podniků v ČR, i přesto však patří k domácí špičce mezi vinaři, a to zejména díky svým přírodně sladkým vínům. Ledová a slámová vína jsou jejich opravdovou chloubou a dobře reprezentují české vinařství v zahraničí. Znovín Znojmo je rovněž aktivním propagátorem vinařské turistiky, za což mu patří velký dík. Znovín Znojmo je držitelem titulu Vinař roku 2012.
Vinařství Mikrosvín Mikulov
Zástupce středně velkého vinařství z Dolních Dunajovic dnes patří k dynamicky se rozvíjejícím vinařstvím. Díky ceněným parcelám na svazích překrásných Pálavských vrchů získávají kvalitní hrozny, a to zejména Ryzlinku vlašského, který je také jejich největší chloubou. Lidé z Mikrosvínu Mikulov jdou krok za krokem za svým cílem, jsou trpěliví a určitě o nich ještě uslyšíme…
Vinařství Proqin Velké Němčice
Rodina Prokešů zde vyrábí víno již po několik generací – jejich vinařský osud odstartovala nešťastná náhoda, kdy se jim strýc utopil ve víně. Otec František Prokeš i dva synové Martin a Kamil v minulosti pracovali pro jiné úspěšné vinaře, ale nakonec se rozhodli spojit své vzdělání, um a praxi v rodinné firmě, kde sice nemají technologii za stovky milionů, ale také „nevaří“ pro supermarkety. Od roku 2007, kdy bylo jejich vinařství založeno, tak vyrábějí vína v malých šaržích pro menší okruh spokojených zákazníků. Proqin je bronzovým Vinařem roku 2012.
Vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov
Rodinná vinařská firma byla založena v roce 1991. Už praděd Sůkal vinařil a patřil v obci mezi významné vinaře, děd měl vinařskou školu, ale přestěhoval se za prací do Hodonína. Otec Sůkal se však vrátil zpět do Poddvorova a začal znovu vinařit za vydatné pomoci svého syna Milana. Od roku 1997 začínají lahvovat vína, a to výhradně jakostní a přívlastková. V roce 1999 Milan Sůkal starší předává firmu synovi, ale nadále ve vinařství vypomáhá. Milan Sůkal patří mezi precizní vinaře, miluje víno i práci s ním, naopak je unaven byrokracií a zbytečným papírováním…
Vinařství Volařík Mikulov
Generační rozvoj vinařství u Volaříků přerušila násilná kolektivizace, a tak byl návrat možný až po revoluci v roce 1989, kdy se vinice v rámci restitucí postupně vracely původním majitelům. Zakladatelem Vinařství Volařík, jež pod tímto označením vstoupilo na trh v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík, který našel jistotu v osobě sklepmistra-vinaře Filipa Mlýnka, ve výjimečných parcelách vinic kolem pálavských vrchů a dobré strategii. Vinařství Volařík získalo titul Vinař roku ČR v roce 2011 a po zvýšení produkce v roce 2012 by se opět rádo vrátilo na vinařský trůn.
Vinařství Tanzberg Mikulov
Vinařská společnost Tanzberg Mikulov je poměrně mladé vinařství, které založil PhDr. Vladimír Železný v roce 1999. Snahou je navázat na bohaté vinařské tradice v oblasti Pálavy, dále je rozvíjtet a bez kompromisů jít svou vlastní cestou. Filozofie vinařství si zakládá na tradičních odrůdách vhodných pro danou oblast, jež ve spojení s unikátní polohou vinic dávají nezaměnitelná vína s typickým rukopisem. Vinařství svou produkcí max. 200-250 tis. lahví ročně patří do středně malých vinařských statků.
Nové Vinařství Drnholec
Toto vinařství vstupovalo v roce 2005 na trh s jasným cílem stát se nejprogresivnějším vinařstvím v ČR. Za design ambaláže získalo v roce 2007 cenu „Dobrý design“ a „Cenu za manažerský počin roku v oblasti designu“, které udělovalo Design centrum ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Po několika letech, kdy se (i díky devastujícímu požáru vinařského domu v Drnholci) pohybovalo v hodnocení soutěže pravidelně v průměru, se dostává na samou špičku a uvidíme, jak si povede ve finále. Jedno je všakjisté – Marek Špalek a jeho tým se postarali o největší překvapení tohoto soutěžního ročníku.