Drobné sardele (Engraulis encrasicolus, angl. anchovy) známé také pod názvem ančovičky jsou rozšířené v oblasti sahající od Severního moře až po pobřeží Maroka a vyskytují se také ve Středozemním a Černém moři. Významné postavení mají zejména v turecké kuchyni, kde se využívají k přípravě celé řady rybích pokrmů, oblíbené jsou však i v mnoha dalších zemích, Českou republiku nevyjímaje.
Sardel obecná
Engraulis encrasicolus
Sezónnost: ne
Původ: Středozemní moře
Metoda lovu/chovu: kruhové zátahové sítě a čeřeny
Velikost: 30 - 60 g / ks
Tučnost: vysoká
Znaky
Ančovičky jsou velmi malé ryby – dorůstají maximálně do délky 21 cm, průměrná velikost se pohybuje okolo 15 cm. Mají úzké štíhlé tělo s tmavým hřbetem, boky jsou podélně pokryté charakteristickými stříbřitými šupinami. Žijí ve velkých hejnech a loví se na otevřeném moři pomocí velkých volně plujících nebo zatahovacích sítí.
Využití
Ančovičky mají ve světě gastronomie široké uplatnění. Obstojí jako samostatný rybí chod – nejčastěji se podávají smažené (pražené) a grilované, a to buď napřírodno, nebo obalené v mouce, lupínkách či těstíčku. Konzumují se celé včetně kostí. Mimo to se ve formě drobných filetů nakládají do soli – v této podobě se používají jako dochucovadlo například do omáček na těstoviny, bramborových pokrmů, slaných koláčů, dipů, pikantních majonéz do sendvičů či salátových zálivek – chybět nesmějí například v salátu Caesar. K dispozici jsou i v sušené podobě, u nás jsou známé také v podobě tzv. sardelových oček, která jsou oblíbenou surovinou při přípravě chuťovek
Čerstvé ryby v makro
V makro Vám nabízíme jen ty nejčerstvější ryby a mořské plody - podívejte se, jak probíhá jejich kontrola.
Čerstvé ryby v makro
Filetování sardele
Naučte se filetovat ryby podle našeho návodu. Ančovičku můžete filetovat podobně jako pražmu - podívejte se, jak na to.