Kančí kýta na víně s karlovarským knedlíkem
Co budete potřebovat?
MnožstvíIngredience
Maso:
1500g
Kančí kýta150g
Slanina bez kůže30g
Sůl kamennáOmáčka:
150g
Slanina bez kůže100g
Olej slunečnicový150g
Celer bulva150g
Mrkev80g
Petržel kořen100g
Cibule žlutá50g
ARO Cukr krupice800g
Voda pitná150g
Citron na šťávu1g
MCH Bobkový list1g
Nové koření1g
MCH Pepř černý50g
Rajský protlak150g
Víno červené suché50g
Máslo 82%75g
Mouka hladkáKarlovarský knedlík:
1000g
Žemle400g
Mléko 1,5%200g
Vejce110g
Hrubá mouka20g
Sůl kamenná100g
Petržel listová1g
Muškátový květ mletýPostup přípravy
Příprava masa (cca 30 minut):
Kančí kýtu nakrájíme po vlákně na díly tak, aby průměr válečku byl 6-8 cm. Maso odblaníme a pravidelně protkneme slaninou. Každý váleček osolíme a zdrezírujeme potravinářským provázkem, abychom po tepelné úpravě krájeli pravidelné porce.
Příprava omáčky (3 hodiny):
Kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na tenké plátky. Oloupanou cibuli nakrájíme najemno. Celé koření uzavřeme do speciálního cedníku, abychom je následně snadno vyjmuli z omáčky. Svázané maso opečeme v kastrolu ze všech stran na malém množství tuku, poté ho vyjmeme, přidáme nakrájenou slaninu na kostičky s částí oleje, slaninu vytavíme a vložíme na ni nakrájenou zeleninu. Pozvolna ji za občasného míchání restujeme do lehce hnědé barvy. Pak přidáme cibuli a pokračujeme v restování. Jakmile má základ zlatohnědou barvu, přidáme rajčatový protlak, cukr, snížíme příkon tepla a pozvolna orestujeme protlak. Orestovaný protlak ztratí svoji nakyslou chuť a zvýrazní barvu. Poté základ zalijeme vývarem a částí červeného vína a vložíme cedníček s kořením. Opečené maso vložíme do gastronádoby, zalijeme základem, ochutíme solí, přiklopíme poklicí a pečeme / dusíme na 170 °C doměkka. Měkké maso a cedník s kořením vyjmeme, základ zahustíme připravenou máslovou jíškou, rozšleháme a pozvolna vaříme ještě dalších 15 minut. Provařenou omáčku propasírujeme přes cedník nebo rozmixujeme, a krátce povaříme. Hotovou omáčku dochutíme citronovou šťávou a zbývajícím vínem.
Příprava knedlíků (cca 45 minut):
Žemle si nakrájíme na kostičky. Vejce si oddělíme na žloutky a bílky. Do žloutků přidáme trochu mléka a přisypeme hrubou mouku, sůl, nasekanou petržel, muškátový květ a za stálého míchání metlou vypracujeme hladké testíčko, které smícháme s vyšlehanými bílky. Tuto hmotu promícháme s kostičkami žemlí. Tvarujeme buď klasický váleček, nebo libovolné tvary knedlíků.
Vaření knedlíků (cca 35 minut):
Karlovarský knedlík se dříve vařil klasicky v ubrousku a na páře. Dnes se používá kuchyňská fólie, do které knedlík zabalíme a na koncích uděláme uzel. Případně ještě můžeme zabalit do alobalu. Následně vaříme. Knedlík o průměru cca 5 cm se vaří cca 28 minut na páře v konvektomatu při 80 °C. Po uvaření necháme knedlík vychladnout ve fólii a porcujeme jej dle potřeby.