Pomalu pečený daněk na jeřabinách s perníkovými knedlíky
Co budete potřebovat?
MnožstvíIngredience
1500 g
Dančí hřbet mražený 150 g
Šalotka banánová 100 g
Mrkev 100 g
Celer řapíkatý 100 g
Olej olivový extra panenský 0,5 g
MCH Bobkový list 1 g
MCH Pepř černý, celý 1 g
Nové koření 500 ml
Voda 50 g
Olej olivový extra panenský 15 g
Sůl mořská Maldon 0,5 g
MCH Pepř černý, celý 150 g
Slanina bez kůže 100 g
Olej slunečnicový 100 g
Celer bulva 80 g
Petržel kořenová 80 g
Mrkev 100 g
Cibule žlutá 50 g
ARO Cukr krupice 1000 g
Hovězí vývar, vlastní výroba 150 g
Citron (na šťávu) 0,5 g
MCH Bobkový list 1 g
MCH Pepř černý, celý 1 g
Nové koření 150 g
Jeřebiny konfitované 100 g
Máslo 82% 15 g
Sůl kamenná 500 g
Perník na strouhání 500 g
Žemle 400 g
ARO Mléko 1,5% 200 g
Vejce 110 g
Mouka hrubá 20 g
Sůl kamenná 100 g
Petržel listová 0,2 g
Muškátový oříšek 20 g
Petržel listová 50 g
Jeřabiny konfitované Postup přípravy
Příprava masa - naložení (cca 12 hodin):
Dančí hřbet očistíme od povrchových blan, zdrezírujeme jej provázkem a vložíme do sáčku. Přidáme k němu očištěnou zeleninu ( mrkev, šalotku a řapíkatý celer) nakrájenou na silnější plátky. Přidáme odvar z koření, portské víno a trochu olivového oleje. Vše pečlivě zavakuujeme a necháme odležet do druhého dne.
Příprava odvaru (cca 20 minut):
Koření vložíme do nádoby s vodou, přivedeme k varu, odstavíme a necháme asi 15 minut vyluhovat.
Příprava masa (cca 4 hodiny):
Poté sáčky s masem vložíme do předehřátého sous-vide a tepelně upravujeme při 58 °C asi 3–4 hodiny. Čas úpravy závisí na tloušťce hřbetu. Po uplynutí času maso vyjmeme, sundáme provázek, osušíme a na pánvi s olivovým olejem opečeme dozlatova. Osolíme, opepříme. Prohřáté maso krájíme až při vlastním servírování. Šťávu slijeme ze sáčku a použijeme na přípravu omáčky.
Příprava omáčky (cca 30 minut):
Kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na tenké plátky. Oloupanou cibuli nakrájíme na drobné kostičky. Do výpeku po mase přidáme zbývající olej, kostičky slaniny, tu roztavíme a přidáme nakrájenou zeleninu. Vše pozvolna orestujeme. Jakmile zelenina lehce změní barvu, přidáme cibuli a cukr, který nám pozvolna zkaramelizuje, a vše restujeme do růžové barvy. Základ zalijeme vývarem, přidáme koření uzavřené ve speciálním sítku, 1/3 váhy jeřabin i s nálevem, šťávu z přípravy masa, citronovou šťávu, ochutíme solí, přikryjeme poklicí a dusíme doměkka. Jakmile je zelenina měkká, vyjmeme sítko s kořením a základ rozmixujeme do hladké konzistence. Nakonec omáčku zjemníme kousky vychlazeného másla. Na zbylém másle prohřejeme konfitované jeřabiny, které použijeme jako dekoraci pokrmu.
Příprava knedlíků (cca 50 minut):
2/3 perníku na strouhání si nakrájíme na kostičky, 1/3 nastrouháme a smícháme s moukou. Žemli si nakrájíme na stejné kostičky jako perník. Vejce si oddělíme na žloutky a bílky. Do žloutků přidáme trochu mléka a přisypeme hrubou mouku se strouhaným perníkem, sůl, nasekanou petržel, muškátový květ a za stáleho míchání metlou vypracujeme hladké těstíčko, které smícháme s vyšlehanými bílky. Tuto hmotu promícháme s kostičkami žemle a perníku. Tvarujeme buď klasický váleček nebo libovolné tvary knedlíků.
Vaření knedlíků (cca 40 minut):
Perníkový knedlík připravujeme stejně jako karlovarský. Před vařením ho balíme do potravinové fólie nebo do alobalu. Můžeme jej tvarovat i do koule. Následně vaříme. Knedlík průměru cca 5 cm se vaří cca 40 minut na páře v konvektomatu při 80 °C. Po uvaření necháme knedlík ve fólii vychladnout a porcujeme jej dle potřeby.
Servírování:
Na teplý talíř k levé straně položíme perníkové knedlíky, k nim přiložíme špalíčky pečeného masa doplněné jeřabinovou omáčkou, jeřabinami a lístky petržele.
Komentář kuchaře:
Jeřabiny jsou u nás skoro zapomenutá surovina, jsou však chuťově výborné.
Potravinová fólie pro přípravu knedlíků musí být určena pro vaření při 80 °C.
Potravinová fólie pro přípravu knedlíků musí být určena pro vaření při 80 °C.